NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Żyj zdrowo

Naucz dziecko rozpoznawać udar

Trwa rejestracja do międzynarodowego programu edukacyjnego FAST Heroes, dedykowanego dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (5-9 lat).

Zbliża się koniec grudnia, przed i poświąteczny bieg sprawia, że niejednokrotnie zapominamy, spotykając się wspólnie w ten wyjątkowy czas o tym, co jest przecież najważniejsze, czyli o zdrowiu. A gdyby można było je także podarować dzieciom, a poprzez nie całym rodzinom?  

Już dziś można przygotować noworoczny bezcenny dar, który ma szansę uratować zdrowie, a nawet życie! Wiedza zdobyta w programie edukacyjnym FAST Heroes idealnie bowiem nadaje się na gwiazdkowy prezent.

FASTFace (twarz), Arm (ramię), Speech (mowa), Time (czas):

dzieci poznają te trzy charakterystyczne objawy udaru mózgu i rolę decydującego bezcennego czasu podczas pięciu lekcji, które dotąd zostały przeprowadzone w ponad 1000 placówek edukacyjnych w naszym kraju. Łącznie w programie udział wzięło ok. 200 tysięcy dzieci z 14 krajów, w tym ponad 30 tysięcy z Polski.

Dlaczego program FAST Heroes jest tak ważny?

Przede wszystkim uświadamia nas na temat powszechnego zagrożenia – udaru mózgu. W Polsce odnotowujemy corocznie około 80 – 90 tys. jego przypadków. Oznacza to, że statystycznie co 6,5 minuty jedna osoba doznaje udaru mózgu. Najczęściej są to osoby starsze. Jego ofiarą padają jednak także młodsi ludzie. Udar mózgu niesie ze sobą ryzyko nie tylko trwałego kalectwa, ale może nawet prowadzić do śmierci. Optymistyczna wiadomość jest  taka, że nie jesteśmy zupełnie bezbronni w walce z tym groźnym przeciwnikiem.
Dzięki programowi edukacyjnemu FAST Heroes i umiejętnemu rozpoznaniu zagrożenia, dzieci mogą ocalić życie swoich najbliższych, co zostało przedstawione w animacji na przykładzie Toli – bohaterki Załogi FAST i jej dziadka Arnolda. Nie tylko peleryna
i maska czynią SUPERBOHATERA!

Na czym polega program FAST Heroes?

Przyświeca mu idea „nauki przez zabawę” i przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-9 lat. Program opiera się na cyklu pięciu zajęć edukacyjnych prowadzonych przy pomocy staranie opracowanych zeszytów ćwiczeń.

Program można realizować także z domu w wersji online korzystając z bezpłatnych e-booków, dostępnych po zalogowaniu na oficjalnej stronie kampanii FAST Heroes. Dzięki temu do dzieci mogą dołączyć również rodzice, a rodzinna zabawa zamienia się w pełną wyzwań edukacyjną przygodę.

Inicjatywa zyskała wsparcie ekspertów

Program został międzynarodowo doceniony nie tylko przez nauczycieli, rodziców i ich dzieci, ale także ekspertów medycznych, towarzystwa naukowe, fundacje, ministerstwa i inne podmioty, w tym Światową i Europejską Organizację Udaru Mózgu. W bieżącym roku FAST Heroes otrzymał również rekomendację Komisji Europejskiej w ramach inicjatywy „Razem Zdrowsi”. W Polsce program objęło patronatem Polskie Towarzystwo Udaru Mózgu oraz Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się Wsparcie!”.

Udaru mózgu najczęściej doznają osoby starsze, niejednokrotnie podczas opieki nad wnukami. Dlatego tak istotne jest, aby edukować dzieci na ten temat i uczyć je rozpoznawać charakterystyczne symptomy takie, jak: opadnięta ręka, bełkotliwa mowa czy wykrzywienie kącika ust. Ponadto najgroźniejszym przeciwnikiem w walce z udarem mózgu jest czas, a odpowiednio szybka reakcja może zminimalizować poziom niepełnosprawności, a nawet uratować życie. Program edukacyjny FAST Heroes zaznajamia dzieci z charakterystycznymi objawami udaru mózgu oraz uczy korzystania z numeru alarmowego 112, czyli porusza aspekty kluczowe dla ratowania życia najbliższych – babć i dziadków. Całym sercem popieramy program edukacyjny FAST Heroes i przyświecające mu cele. Jesteśmy przekonani, że poprzez edukację dzieci zwiększa się także ogólna świadomość społeczna o udarze mózgu wśród dorosłych – mówi dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się Wsparcie!”.

Tak niewiele potrzeba, żeby uniknąć katastrofalnych skutków udaru mózgu – wystarczy zdobyć niezbędną wiedzę. A dzięki uczestnictwu w programie edukacyjnym FAST Heroes możemy podarować dzieciom ten bezcenny gwiazdkowy prezent i pomóc im zostać prawdziwymi SUPERBOHATERAMI!

Facebook programu

Oficjalna strona programu

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Kąpiele leśne dobroczynne dla zdrowia

Lasy w Polsce zajmują około 30% powierzchni kraju. Zdecydowana większość z nich, bo aż 80%, to lasy publiczne, czyli ogólnodostępne. Jak przekonują…
PACJENTŻyj zdrowo

Długość życia w Polsce krótsza niż w Europie Zachodniej

Eksperci alarmują, że przeciętna oczekiwana długość życia wciąż jest w Polsce krótsza o ponad 5 lat w porównaniu do Europy Zachodniej. Nic…
PACJENTŻyj zdrowo

Naukowcy ustalili, co zwiększa ryzyko demencji

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii oraz Uniwersytetu Arizony (USA) wynika, że dorośli w wieku 60 lat i starsi,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *