NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży

Do gabinetów ginekologów w całej Polsce trafiły najnowsze rekomendacje tuzów polskiej ginekologii. W oficjalnym stanowisku Rada Ginekologów zdecydowanie opowiedziała się za całkowitą abstynencją w trakcie ciąży.

Z danych Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że w Polsce co czwarta kobieta w ciąży pije alkohol. fot. Foto: Flickr Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

W ocenie Prof. Romualda Dębskiego, ginekolodzy odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw kobiet w ciąży.
„Aby taka edukacja pacjentek przez lekarzy była możliwa, niezbędne jest wyposażenie środowiska medycznego w najaktualniejsze informacje dotyczące wpływu alkoholu na rozwijający się płód.  Informacja, że nieznana jest dawka alkoholu, którą można uznać za bezpieczną dla nienarodzonego dziecka, jest istotna dla bezpieczeństwa kobiet ciężarnych. Niezależnie, do jakiego ginekologa udadzą się kobiety, powinny otrzymać tę samą informację oraz rekomendację abstynencji przez cały okres ciąży”– przekonuje profesor.

W rekomendacjach Rady Ginekologów zapisano konieczność informowania kobiet w ciąży o zagrożeniach płynących ze stosowania używek takich jak alkohol, a także podkreślono potrzebę zachowała całkowitej abstynencji w trakcie ciąży. W ocenie ekspertów, nie ma bowiem „bezpiecznej” dla płodu dawki alkoholu.

Jak wyliczają ginekolodzy, obecnie w Polsce aż tysiąc dzieci rodzi się co roku z wadami określonymi jako FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). Skala tego zjawiska, to w ocenie profesorów, efekt niesłychanie niskiej świadomości, przyzwolenia społecznego oraz funkcjonującego w społeczeństwie stereotypu o dobroczynnych i prozdrowotnych właściwościach niewielkiej ilości alkoholu.

Pod wytycznymi dla ginekologów podpisali się m.in. prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, prof. dr hab. Romuald Dębski, prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta, prof.  dr hab.  Tomasz Paszkowski oraz dr n. med. Jacek Tomaszewski.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja, czyli choroba kruchych kości

To rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U…
PACJENTPoradnia

Czy Polacy jedzą jabłka? Są przecież zdrowe

– Tendencja spadkowa w spożyciu jabłek w Polsce może wynikać z obecności na rynku krajowym coraz większej liczby innych owoców, w tym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter