NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjePoradniaWszechstronny lekarz

Nowatorski zabieg z zastosowaniem komórek macierzystych w Olsztynie

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono nowatorski zabieg rekonstrukcji szczęki z zastosowaniem komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej od pacjenta. Innowacją jest także fakt, że dzięki najnowocześniejszej technologii komórki macierzyste pobrano, a następnie wszczepiono na sali operacyjnej podczas jednego zabiegu, bez konieczności ich transportowania do innego ośrodka i namnażania.

15-letni Kamil przyjechał po pomoc do olsztyńskiego szpitala aż z Wielkopolski. Jego problemy zdrowotne zaczęły się gdy miał 1,5 roku. Wówczas w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zdiagnozowano u niego nowotwór w lewym podudziu. Niestety, po jego wycięciu i rocznej chemioterapii pojawiła się wznowa. Chłopiec przeszedł kolejny zabieg i na szczęście od tamtej pory guz w tym miejscu nie wrócił. Niestety, 4 lata temu Kamila zaatakował inny nowotwór, który umiejscowił się w górnej szczęce po lewej stronie.

– Po wykonaniu biopsji okazało się, że to jeden z najgroźniejszych nowotworów kości – opowiada pani Agnieszka, mama Kamila. – Specjaliści z Warszawy usunęli guz i zastosowali chemioterapię. Po tym leczeniu całe lewe podniebienie syna było jedną wielką dziurą. Chirurg przeprowadzający operację powiedział mi, że jeżeli chodzi o jakąkolwiek rekonstrukcję szczęki, to w Polsce może ją wykonać tylko Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Jednak najpierw rana musiała się wygoić. Przez pierwszy rok po zabiegu Kamil miał sztuczną szczękę, dzięki której mógł jeść, ale korzystanie z niej na co dzień było kłopotliwe. Trzeba ją też było często zmieniać, bo Kamil rósł.

– Poza tym syn nie miał kości policzkowej, przez co zaczął mu się zapadać nos – dodaje pani Agnieszka. – Do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafiliśmy 2 lata temu. Jesteśmy bardzo zadowoleni że uzyskaliśmy tu kompleksową pomoc.

W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym przeprowadzono u Kamila drugi zabieg, podczas którego wykonano mikronaczyniowy przeszczep kości z biodra, by odtworzyć brakującą połowę szczęki. Przeszczep się przyjął. Kamil ma nowe podniebienie. Onkologicznie też jest wszystko w porządku. Jednak w efekcie wycięcia guza chłopiec nie ma połowy zębów, a jakość kości jest niewystarczająca, żeby wykonać u niego implanty zębów. Implanty są niezbędne nie tylko z powodów estetycznych, ale także by chłopiec mógł normalnie jeść i wyraźnie mówić. Olsztyńscy lekarze znaleźli sposób, by zdecydowanie poprawić jakość życia Kamila.

– Postanowiliśmy zrobić pacjentowi dodatkowy przeszczep kości, wspomagany komórkami macierzystymi, pobranymi z tkanki tłuszczowej pacjenta – mówi dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Zestaw do pobierania tych komórek, wart 5 tys. zł, został zakupiony przez Stowarzyszenie Pomoc i Wsparcie Dzieciom w Chirurgicznym, Szczękowo-Twarzowym i Rekonstrukcyjnym Leczeniu Wad Twarzoczaszki.

Operację przeprowadzili specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: dr n. med. Krzysztof Dowgierd, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej i doktor Łukasz Banasiak, specjalista chirurgii plastycznej. Zabieg trwał ok. 5 godzin i przebiegł pomyślnie. Kolejnym etapem leczenia, który odbędzie się za ok. pół roku, będzie wstawienie implantów.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Polskie nastolatki świadome swoich emocji, ale czy szczęśliwe?

Badanie świadomości emocji wśród nastolatków przeprowadzone w ramach programu „POLećmy ze wsparciem”* pokazało, że ponad połowa (53%) zawsze bądź często zastanawia się…
PACJENTPoradnia

Miopia dopadła Polaków!

Godzinami scrollujemy smartfony, oglądamy streamingi i nie raz przeglądamy internet „na dwa ekrany” – skutki tego obserwują… okuliści. Każda dodatkowa godzina przed…
PACJENTPoradnia

Lupus zmienia życie na zawsze

Toczeń rumieniowaty układowy (z łac. lupus) to przewlekła i nieuleczalna choroba. Może się wyciszyć, ale nie znika. W terapii celem jest utrzymanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter