NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Nowe możliwości kontroli cukrzycy

Aplikację CONTOUR®DIABETES wzbogacono o nowe rozwiązania, które zwiększają samodzielność pacjenta w samokontroli cukrzycy. Nowa wersja jest dostępna w polskiej wersji językowej, bezpłatnie, w sklepach Apple App Store (iOS) oraz Google Play (Android).

Zaktualizowaną aplikację CONTOUR®DIABETES, wprowadzaną w 24 państwach Europy i Ameryki Północnej, wyposażono w innowacyjną funkcję Moje schematy. Analizuje ona wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi, przesłane automatycznie z glukometru CONTOUR®PLUS ONE. Na podstawie tej analizy, funkcja Moje schematy dostarcza pacjentowi informacje o schematach zachowań, wskazuje przyczyny niepowodzeń terapeutycznych, przypomina o lepszej samokontroli i zachęca chorego do zmiany nawyków by osiągnąć lepsze efekty leczenia.

Funkcję Moje schematy opracowano na postawie modelu behawioralnego „Information, Motivation, Behaviour – IMB” („Informacja, Motywacja, Zmiana zachowania”), właściwego dla chorób przewlekłych. Model ten został opracowany przez psychologów: profesorów Williama Fishera oraz Jeffrey’a Fishera. Naukowcy wykazali, że osoby chore na cukrzycę potrzebują wartościowych informacji, motywacji do działania i określonej zmiany zachowania1. Badania, mające na celu ocenę modelu IMB wykazały, że obecność wszystkich trzech elementów u osób chorych na cukrzycę wiąże się z częstszym badaniem poziomu glukozy we krwi i lepszymi działaniami z zakresu samodzielnego leczenia.

Jak funkcja Moje schematy wspiera chorego?

Aplikacja CONTOUR®DIABETES – na podstawie pomiarów glukozy we krwi, otrzymanych z glukometru CONTOUR®PLUS ONE – wykrywa schematy powtarzających się nieprawidłowych wartości cukru we krwi (glikemii) i informuje o tym pacjenta. Następnie aplikacja sugeruje możliwe przyczyny wystąpienia danego schematu i proponuje wskazówki, które pomogą zmienić niewłaściwe nawyki. Przyczyn nieprawidłowych wartości glikemii jest bardzo wiele, chorzy często nie zdają sobie sprawy z popełnianych błędów w codziennym leczeniu. Dlatego najnowsza wersja aplikacji ma możliwość rozpoznania 14 różnych schematów zachowań chorego i pozwala na korzystanie z wielu przypomnień, dzięki którym pacjent może zmienić nawyki. Przypomnienia mogą dotyczyć modyfikacji sposobu odżywiania, aktywności fizycznej i przyjmowania leków. Sposób i liczba przypomnień uzależniona jest od potrzeb pacjenta. Po wykryciu danego wzorca zachowania, aplikacja na bieżąco śledzi postępy pacjenta aby sprawdzić, czy niekorzystny schemat ulega poprawie.

Aplikacja CONTOUR®DIABETES pomaga pacjentom w optymalizacji samokontroli glikemii związanej z jej częstotliwością poprzez opcję Plan przypomnień o badaniu.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa, kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie podkreśla, że samokontrola jest kluczowym elementem terapii cukrzycy.

„Jednym z warunków skutecznej samokontroli jest dostarczenie pacjentom narzędzi, które pomogą w zrozumieniu wpływu stylu życia, aktywności fizycznej na stan zdrowia oraz wskażą sposób na poprawę złych nawyków. Technologie cyfrowe i mobilne idealnie się do tego nadają i mogą istotnie pomóc chorym na cukrzycę osiągać lepsze wyniki w leczeniu. Nowa aplikacja CONTOUR®DIABETES stale towarzyszy pacjentowi i może być doskonałym wsparciem pomiędzy wizytami u diabetologa”.

Karolina Rosa-Grabowska, Kierownik ds. Produktu Ascensia Diabetes Care Poland, mówi: „W większości przypadków osoby chore na cukrzycę spędzają ze swoim lekarzem jedynie kilka godzin w roku, a przez resztę czasu polegają na samodzielnej samokontroli. Z myślą o potrzebach pacjentów stworzyliśmy narzędzie, które będzie nie tylko zapisywać dane, ale również udostępniać spersonalizowane informacje zwrotne dotyczące stanu ich zdrowia. Aplikacja CONTOUR®DIABETES jest narzędziem, które ułatwia samokontrolę w cukrzycy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wprowadzenia tej innowacji”.

Aplikacja CONTOUR®DIABETES jest elementem systemu CONTOUR®PLUS ONE do monitorowania glikemii; została wprowadzona w Polsce w 2016 roku.

Powiązane artykuły
Aktualności

Polska opieka kardiologiczna lepsza, ale do nowoczesnych standardów wciąż daleko

Tam, gdzie lekarze widzą zaletę, pacjenci dostrzegają wyzwanie. W pozytywnych ocenach pacjentów lekarze dopatrują się… niebezpieczeństw – wyniki anonimowego badania sondażowego przeprowadzonego…
Aktualności

Światowy Dzień Serca

Corocznie, od 22 lat, ostatnia niedziela września jest w różnym krajach obchodzona pod znakiem serca . To doskonała okazja, by nie tylko…
KongresWszechstronny lekarz

Szybka diagnostyka kluczowa w chorobach neurologicznych u dzieci

Choroby neurologiczne, do których zaliczamy m.in. udar mózgu, choroby neurometaboliczne oraz padaczkę, to jeden z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Dotyczą one…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter