NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Nowe możliwości kontroli cukrzycy

Aplikację CONTOUR®DIABETES wzbogacono o nowe rozwiązania, które zwiększają samodzielność pacjenta w samokontroli cukrzycy. Nowa wersja jest dostępna w polskiej wersji językowej, bezpłatnie, w sklepach Apple App Store (iOS) oraz Google Play (Android).

Zaktualizowaną aplikację CONTOUR®DIABETES, wprowadzaną w 24 państwach Europy i Ameryki Północnej, wyposażono w innowacyjną funkcję Moje schematy. Analizuje ona wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi, przesłane automatycznie z glukometru CONTOUR®PLUS ONE. Na podstawie tej analizy, funkcja Moje schematy dostarcza pacjentowi informacje o schematach zachowań, wskazuje przyczyny niepowodzeń terapeutycznych, przypomina o lepszej samokontroli i zachęca chorego do zmiany nawyków by osiągnąć lepsze efekty leczenia.

Funkcję Moje schematy opracowano na postawie modelu behawioralnego „Information, Motivation, Behaviour – IMB” („Informacja, Motywacja, Zmiana zachowania”), właściwego dla chorób przewlekłych. Model ten został opracowany przez psychologów: profesorów Williama Fishera oraz Jeffrey’a Fishera. Naukowcy wykazali, że osoby chore na cukrzycę potrzebują wartościowych informacji, motywacji do działania i określonej zmiany zachowania1. Badania, mające na celu ocenę modelu IMB wykazały, że obecność wszystkich trzech elementów u osób chorych na cukrzycę wiąże się z częstszym badaniem poziomu glukozy we krwi i lepszymi działaniami z zakresu samodzielnego leczenia.

Jak funkcja Moje schematy wspiera chorego?

Aplikacja CONTOUR®DIABETES – na podstawie pomiarów glukozy we krwi, otrzymanych z glukometru CONTOUR®PLUS ONE – wykrywa schematy powtarzających się nieprawidłowych wartości cukru we krwi (glikemii) i informuje o tym pacjenta. Następnie aplikacja sugeruje możliwe przyczyny wystąpienia danego schematu i proponuje wskazówki, które pomogą zmienić niewłaściwe nawyki. Przyczyn nieprawidłowych wartości glikemii jest bardzo wiele, chorzy często nie zdają sobie sprawy z popełnianych błędów w codziennym leczeniu. Dlatego najnowsza wersja aplikacji ma możliwość rozpoznania 14 różnych schematów zachowań chorego i pozwala na korzystanie z wielu przypomnień, dzięki którym pacjent może zmienić nawyki. Przypomnienia mogą dotyczyć modyfikacji sposobu odżywiania, aktywności fizycznej i przyjmowania leków. Sposób i liczba przypomnień uzależniona jest od potrzeb pacjenta. Po wykryciu danego wzorca zachowania, aplikacja na bieżąco śledzi postępy pacjenta aby sprawdzić, czy niekorzystny schemat ulega poprawie.

Aplikacja CONTOUR®DIABETES pomaga pacjentom w optymalizacji samokontroli glikemii związanej z jej częstotliwością poprzez opcję Plan przypomnień o badaniu.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa, kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie podkreśla, że samokontrola jest kluczowym elementem terapii cukrzycy.

„Jednym z warunków skutecznej samokontroli jest dostarczenie pacjentom narzędzi, które pomogą w zrozumieniu wpływu stylu życia, aktywności fizycznej na stan zdrowia oraz wskażą sposób na poprawę złych nawyków. Technologie cyfrowe i mobilne idealnie się do tego nadają i mogą istotnie pomóc chorym na cukrzycę osiągać lepsze wyniki w leczeniu. Nowa aplikacja CONTOUR®DIABETES stale towarzyszy pacjentowi i może być doskonałym wsparciem pomiędzy wizytami u diabetologa”.

Karolina Rosa-Grabowska, Kierownik ds. Produktu Ascensia Diabetes Care Poland, mówi: „W większości przypadków osoby chore na cukrzycę spędzają ze swoim lekarzem jedynie kilka godzin w roku, a przez resztę czasu polegają na samodzielnej samokontroli. Z myślą o potrzebach pacjentów stworzyliśmy narzędzie, które będzie nie tylko zapisywać dane, ale również udostępniać spersonalizowane informacje zwrotne dotyczące stanu ich zdrowia. Aplikacja CONTOUR®DIABETES jest narzędziem, które ułatwia samokontrolę w cukrzycy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wprowadzenia tej innowacji”.

Aplikacja CONTOUR®DIABETES jest elementem systemu CONTOUR®PLUS ONE do monitorowania glikemii; została wprowadzona w Polsce w 2016 roku.

Powiązane artykuły
Aktualności

Nawet jedna kropla krwi to sygnał alarmowy

Tak szybko, jak zasypujesz solą plamę na obrusie, gdy rozlejesz choć kroplę czerwonego wina, tak szybko zgłoś się do lekarza, gdy w…
Wszechstronny lekarz

Czym jest i jak leczyć nadpotliwość

Nadpotliwość to zaburzenie, które silnie wpływa na wiele dziedzin życia codziennego pacjentów. Terapię powinna poprzedzić dokładna diagnostyka, a wybór leczenia musi uwzględniać…
Wszechstronny lekarz

Presbyfonia. To można wyleczyć!

Fizjologiczne zmiany spowodowane starzeniem się organizmu dotyczą również narządu głosu, który w wieku senioralnym zaczyna zmieniać swoje brzmienie (presbyfonia). Takie związane z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter