NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPsychologia

Piłka zmienia kształt – zdrowie psychiczne się poprawia

Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Wśród osób, które używały piłki PAWS, zaobserwowano redukcję lęku średnio o 75% i wzrostu asertywności przed myślami wywołanymi przez problemy o 56%.

Ta miękka kulka, która wraz z wdechami i wydechami danej osoby rozszerza się i kurczy, została wynaleziona przez doktoranta na Uniwersytecie w Bath (Wielka Brytania). Zaprojektowano ją tak, by wspierała zdrowie psychiczne m.in. poprzez rzeczywiste odzwierciedlanie oddechu, co pomaga zachować koncentrację i regulować emocje.

Nadając oddechowi fizyczną formę, piłka zwiększa samoświadomość i zaangażowanie osoby z niej korzystającej, wpływając pozytywnie na zdrowie psychiczne – mówi Alexz Farrall z Wydziału Informatyki, który wynalazł piłkę. – Mam nadzieję, że będzie pomocna dla wszystkich tych, którzy borykają się z problemami samopoczucia psychicznego – dodaje.

Alexz Farrall demonstruje sposób korzystania z piłki PAWS.

Badania prowadzone przez Farralla pokazują, że dzięki piłce PAWS znacznie poprawia się zdolność ludzi do skupiania się na własnym oddechu. – Kiedy ktoś trzyma piłkę, w dłoniach czuje fizycznie swój oddech – czuje i widzi przepływ powietrza, w miarę jak piłka rozszerza się i kurczy. Dzięki temu możemy stać się bardziej świadomi swoich wewnętrznych odczuć i bardziej otwarci na zmiany psychologiczne – wyjaśnia.

Problemy społeczne związane ze zdrowiem psychicznym kosztują National Health Service w Wilkiej Brytanii około 118 mld funtów rocznie, a popyt na świadczenia z tego obszaru znacznie przewyższa podaż. Interaktywna piłka Farralla – nazwana Fizycznym Artefaktem Wspierającym Dobre Samopoczucie (PAWS) – to potencjalne rozwiązanie, dające ludziom dodatkową zachętę do aktywnego zarządzania swoim zdrowiem psychicznym. – Chcę, aby to urządzenie było prawdziwym katalizatorem poprawy zdrowia psychicznego, nie tylko w warunkach klinicznych, ale także w użytkowniku domowym – zaznacza.

Piękno PAWS polega na tym, że jego koncepcja jest taka prosta – pozwolić komuś „poczuć” swój oddech – a mimo to może zrewolucjonizować dostarczanie wsparcia zdrowia psychicznego nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie – komentuje prof. Jason Alexander, który nadzoruje projekt.

W planach jest przeprowadzenie większego badania, którego celem będzie bardziej szczegółowe sprawdzenie potencjalnych korzyści płynących ze stosowania PAWS. Więcej na stronie oraz w wideo przygotowanym przez Alexza Farralla (tutaj).

Źródło: eurekalert.org
Foto: Vittoria D’Alessio, University of Bath

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

E-papierosy pod lupą. Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że…
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *