NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPsychologia

Piłka zmienia kształt – zdrowie psychiczne się poprawia

Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Wśród osób, które używały piłki PAWS, zaobserwowano redukcję lęku średnio o 75% i wzrostu asertywności przed myślami wywołanymi przez problemy o 56%.

Ta miękka kulka, która wraz z wdechami i wydechami danej osoby rozszerza się i kurczy, została wynaleziona przez doktoranta na Uniwersytecie w Bath (Wielka Brytania). Zaprojektowano ją tak, by wspierała zdrowie psychiczne m.in. poprzez rzeczywiste odzwierciedlanie oddechu, co pomaga zachować koncentrację i regulować emocje.

Nadając oddechowi fizyczną formę, piłka zwiększa samoświadomość i zaangażowanie osoby z niej korzystającej, wpływając pozytywnie na zdrowie psychiczne – mówi Alexz Farrall z Wydziału Informatyki, który wynalazł piłkę. – Mam nadzieję, że będzie pomocna dla wszystkich tych, którzy borykają się z problemami samopoczucia psychicznego – dodaje.

Alexz Farrall demonstruje sposób korzystania z piłki PAWS.

Badania prowadzone przez Farralla pokazują, że dzięki piłce PAWS znacznie poprawia się zdolność ludzi do skupiania się na własnym oddechu. – Kiedy ktoś trzyma piłkę, w dłoniach czuje fizycznie swój oddech – czuje i widzi przepływ powietrza, w miarę jak piłka rozszerza się i kurczy. Dzięki temu możemy stać się bardziej świadomi swoich wewnętrznych odczuć i bardziej otwarci na zmiany psychologiczne – wyjaśnia.

Problemy społeczne związane ze zdrowiem psychicznym kosztują National Health Service w Wilkiej Brytanii około 118 mld funtów rocznie, a popyt na świadczenia z tego obszaru znacznie przewyższa podaż. Interaktywna piłka Farralla – nazwana Fizycznym Artefaktem Wspierającym Dobre Samopoczucie (PAWS) – to potencjalne rozwiązanie, dające ludziom dodatkową zachętę do aktywnego zarządzania swoim zdrowiem psychicznym. – Chcę, aby to urządzenie było prawdziwym katalizatorem poprawy zdrowia psychicznego, nie tylko w warunkach klinicznych, ale także w użytkowniku domowym – zaznacza.

Piękno PAWS polega na tym, że jego koncepcja jest taka prosta – pozwolić komuś „poczuć” swój oddech – a mimo to może zrewolucjonizować dostarczanie wsparcia zdrowia psychicznego nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie – komentuje prof. Jason Alexander, który nadzoruje projekt.

W planach jest przeprowadzenie większego badania, którego celem będzie bardziej szczegółowe sprawdzenie potencjalnych korzyści płynących ze stosowania PAWS. Więcej na stronie oraz w wideo przygotowanym przez Alexza Farralla (tutaj).

Źródło: eurekalert.org
Foto: Vittoria D’Alessio, University of Bath

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Kąpiele leśne dobroczynne dla zdrowia

Lasy w Polsce zajmują około 30% powierzchni kraju. Zdecydowana większość z nich, bo aż 80%, to lasy publiczne, czyli ogólnodostępne. Jak przekonują…
PACJENTPoradnia

Otyłość u dzieci można leczyć skutecznie

Zbierając materiał badawczy, naukowcy obserwowali ponad 170 małych dzieci w Szwecji, które były leczone z powodu zdiagnozowanej otyłości. Za pośrednictwem klinik dziecięcych…
PACJENTŻyj zdrowo

Długość życia w Polsce krótsza niż w Europie Zachodniej

Eksperci alarmują, że przeciętna oczekiwana długość życia wciąż jest w Polsce krótsza o ponad 5 lat w porównaniu do Europy Zachodniej. Nic…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *