NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Program może pomóc w walce z retinopatią

W Polsce istnieje potrzeba wdrożenia programu lekowego w cukrzycowym obrzęku plamki (DME). Chodzi o to, by cukrzyca przestała być główną przyczyną ślepoty – przekonują okuliści.

Zdarza się, że Polacy o cukrzycy dowiadują się dopiero, kiedy… zaczynają tracić wzrok. fot. archiwum

3 mln osób w Polsce choruje na cukrzycę, a 1 mln o tym nie wie. Wiele osób nie bada poziomu cukru we krwi. Zdarza się, że o chorobie dowiadują się dopiero, kiedy… zaczynają tracić wzrok. O sytuacji pacjentów cierpiących z powodu powikłania cukrzycy, jakim jest DME mówił prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas seminarium „Rozproszyć Mrok” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Retina AMD Polska.

DME jest trudniejsze zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu niż AMD. Dotyka często osób w wieku produkcyjnym, które chcą być aktywne i wyklucza ich z możliwości pracy zawodowej. Prof. Rejdak powiedział, że tych pacjentów powinno objąć się podobną opieką w ramach programu lekowego, jak pacjentów z AMD.

Jeżeli u pacjenta dojdzie do nieodwracalnych zmian, to nie osiągniemy dobrego skutku terapeutycznego. To powinno skłaniać do wczesnego włączania odpowiedniego leczenia” – mówił specjalista.

Dzięki podawaniu preparatów anty-VEGF możliwe jest u pacjentów z wcześnie wykrytą chorobą utrzymanie ostrości widzenia i cofnięcie choroby. Celem odpowiedniego leczenia farmakologicznego jest również uniknięcie ingerencji chirurgicznej w postaci witrektomii. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy ten zabieg staje się dopiero punktem wyjściowym dla zastosowania anty-VEGF w postaci iniekcji i tym samym początkiem drogi pacjenta ku odzyskaniu ostrości widzenia.

Prof. Robert Rejdak powoływał się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzono nie tylko odpowiednio zorganizowane leczenie dla pacjentów z DME, ale również wczesny monitoring, w tym także z wykorzystaniem telemedycyny (pacjent sam wykonuje np. telefonem komórkowym zdjęcie oka i przesyła do lekarza). Dzięki takiemu przeorganizowaniu systemu cukrzyca przestała tam być pierwszą przyczyną ślepoty wśród osób pracujących, a jej miejsce zajęły wrodzone choroby siatkówki.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter