NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Program może pomóc w walce z retinopatią

W Polsce istnieje potrzeba wdrożenia programu lekowego w cukrzycowym obrzęku plamki (DME). Chodzi o to, by cukrzyca przestała być główną przyczyną ślepoty – przekonują okuliści.

Zdarza się, że Polacy o cukrzycy dowiadują się dopiero, kiedy… zaczynają tracić wzrok. fot. archiwum

3 mln osób w Polsce choruje na cukrzycę, a 1 mln o tym nie wie. Wiele osób nie bada poziomu cukru we krwi. Zdarza się, że o chorobie dowiadują się dopiero, kiedy… zaczynają tracić wzrok. O sytuacji pacjentów cierpiących z powodu powikłania cukrzycy, jakim jest DME mówił prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas seminarium „Rozproszyć Mrok” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Retina AMD Polska.

DME jest trudniejsze zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu niż AMD. Dotyka często osób w wieku produkcyjnym, które chcą być aktywne i wyklucza ich z możliwości pracy zawodowej. Prof. Rejdak powiedział, że tych pacjentów powinno objąć się podobną opieką w ramach programu lekowego, jak pacjentów z AMD.

Jeżeli u pacjenta dojdzie do nieodwracalnych zmian, to nie osiągniemy dobrego skutku terapeutycznego. To powinno skłaniać do wczesnego włączania odpowiedniego leczenia” – mówił specjalista.

Dzięki podawaniu preparatów anty-VEGF możliwe jest u pacjentów z wcześnie wykrytą chorobą utrzymanie ostrości widzenia i cofnięcie choroby. Celem odpowiedniego leczenia farmakologicznego jest również uniknięcie ingerencji chirurgicznej w postaci witrektomii. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy ten zabieg staje się dopiero punktem wyjściowym dla zastosowania anty-VEGF w postaci iniekcji i tym samym początkiem drogi pacjenta ku odzyskaniu ostrości widzenia.

Prof. Robert Rejdak powoływał się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzono nie tylko odpowiednio zorganizowane leczenie dla pacjentów z DME, ale również wczesny monitoring, w tym także z wykorzystaniem telemedycyny (pacjent sam wykonuje np. telefonem komórkowym zdjęcie oka i przesyła do lekarza). Dzięki takiemu przeorganizowaniu systemu cukrzyca przestała tam być pierwszą przyczyną ślepoty wśród osób pracujących, a jej miejsce zajęły wrodzone choroby siatkówki.

Powiązane artykuły
KongresWszechstronny lekarz

Szybka diagnostyka kluczowa w chorobach neurologicznych u dzieci

Choroby neurologiczne, do których zaliczamy m.in. udar mózgu, choroby neurometaboliczne oraz padaczkę, to jeden z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Dotyczą one…
Wszechstronny lekarz

Badanie EEG i VEEG – pierwszy krok do diagnostyki padaczki

Tylko w Polsce z padaczką (epilepsją) zmaga się według szacunków ok. 400 tys. osób. Rozpoznanie tej choroby wymaga od specjalisty ogromnej wiedzy…
Wszechstronny lekarz

Podskórny system defibrylujący w profilaktyce nagłego zgonu sercowego

Każdego roku liczba pacjentów leczonych z wykorzystaniem podskórnych systemów defibrylujących w Polsce niemal się podwaja. Wyniki rejestrowane w polskich ośrodkach nie odbiegają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter