NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Proste równanie: badanie=życie

Morfologia pozwala wykryć nowotwory krwi we wczesnym stadium, co pozwala wdrożyć skuteczne leczenie. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych rozpoczęła kolejną akcję świadomościową dedykowaną profilaktyce nowotworów krwi, pod hasłem „Proste równanie: badanie = życie”.

Białaczki to nowotwory, które powstają w wyniku mutacji jednej komórki układu krwiotwórczego lub limfoidalnego i są potomstwem tej jednej komórki. W zależności od tego, jaka komórka ulegnie tej mutacji i jak szybko się rozwija mają one różny charakter i nazwę. Na świecie co 30 sekund jedna osoba dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. W Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 45 000 osób, a co roku diagnozowanych jest prawie 3 000 nowych pacjentów. Liczba nowych zachorowań wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Choć nowotwory krwi dotykają najczęściej osoby po 60. roku życia, to coraz więcej osób jest diagnozowanych między 25. a 45. rokiem życia. Metoda leczenia oraz rokowania zależą od tego, w jakim stadium choroba zostanie wykryta. Dlatego tak ważna jest samoświadomość oraz regularne wykonywanie podstawowych badań takich jak morfologia krwi – proste i szybkie badanie, które możemy wykonać w każdej przychodni i centrum medycznym. Aby wykonać je bezpłatnie wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego.

Objawy nowotworów krwi są niejednoznaczne, często mylone z anemią i osłabieniem, dlatego są wykrywane nadal zbyt późno, pomimo tego iż morfologia krwi jest badaniem powszechnym i dostępnym – komentuje Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Każdy powinien wykonać morfologię przynajmniej raz w roku. Jeśli okaże się, że poziom limfocytów jest znacznie podwyższony, to znak, że trzeba skonsultować się z hematologiem – kontynuuje Rudnicka.

Akcja ma przede wszystkim charakter społecznościowy, chcemy aby prosty przekaz zachęcający do badań dotarł do jak najszerszego grona odbiorów. Każdy może włączyć się i wesprzeć nasze działania udostępniając posty na facebook, twitter czy Instagramie, dodając do wpisu hashtag #prosterównanie #badanietożycie – wyjaśnia Beata Ambroziewicz, wiceprezes Koalicji.

Kampania profilaktyczna w różnych odsłonach będzie realizowana przez cały rok, a informacje na jej temat znajdą Państwo na stronie www.pkopo.pl oraz na profilach: facebook.com/KoalicjaPacjentow/ oraz twitter.com/GlosPacjenta.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
AktualnościPACJENT

Jak żyć, aby nie mieć depresji

W czasopiśmie „Nature Mental Health” właśnie ukazały się wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców, w tym z Uniwersytetu w Cambridge (Anglia) i Uniwersytetu…
LEKARZWszechstronny lekarz

Wzrasta liczba opornych bakterii Escherichia coli

Po prawie trzykrotnym spadku w latach 2015-2021 liczby przepisywanych recept na cyprofloksacynę, nie spadła liczba bakterii E. coli opornych na ten antybiotyk….
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter