NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradniaWszechstronny lekarz

W Jarocinie powstała Poradnia Diabetologiczna

Starania Zarządu Szpitala w Jarocinie o przekształcenie punktu diabetologicznego w Poradnię Diabetologiczną trwały od dawna. Wreszcie się udało – od września jest ona już finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a to oznacza, że teraz szpital pieniądze przeznaczane na działanie punktu dla cukrzyków będzie mógł przydzielić na otwarcie innego punktu konsultacyjnego. Punkt konsultacyjny dla diabetyków w jarocińskim szpitalu został przekształcony

W praktyce ta zmiana oznacza, że oznacza od 1 września 2018 roku nowi pacjenci, którzy będą chcieli leczyć się u dr Hanny Byks – będą musieli mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Do tej pory punkt był finansowany z pieniędzy powiatu i skierowania nie były konieczne.

Bardzo nam zależało na tym, aby poradnia powstała i była finansowana z budżetu NFZ ,dlatego wzięliśmy udział w konkursie ogłoszonym przez Fundusz. I udało się, co uważam za ogromny sukces. Wysłaliśmy kompletną  dokumentację, która zawierała wszystkie dane, łącznie z liczbą pacjentów korzystających z punktu konsultacyjnego. To był jasny dowód na to, że poradnia w powiecie jarocińskim jest niezbędna. – powiedział Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Od momentu uruchomienia Punktu Konsultacyjnego dla Diabetyków – czyli od 19 lipca 2017 roku- z porad dr Hanny Byks -diabetologa- skorzystało blisko 2.400 pacjentów.

Część z tych osób to stali pacjenci, którzy w punkcie pojawiali się regularnie. Blisko siedemset osób to chorzy, którzy trafili na leczenie po raz pierwszy. To pokazuje, jak poważnym problemem  w naszym powiecie jest cukrzyca– dodaje  prezes.

Do tej pory finansowanie punktu konsultacyjnego brał na swoje barki  Powiat Jarociński, który przeznaczył na to zadanie 120 tys. zł.

To były pieniądze, które pierwotnie planowano na zorganizowanie festiwalu muzyki disco polo. Zarząd powiatu uznał jednak, że lepiej będzie je przeznaczyć na zadanie długofalowe i z korzyścią dla mieszkańców. Padło na punkt konsultacyjny dla diabetyków. Powód- od dawna docierały do nas sygnały, że mieszkańcy powiatu chorujący na cukrzycę mają utrudniony dostęp do diabetologa. Wielu z nich  pomocy szukało w sąsiednich powiatach.  I tak w sierpniu 2017 roku uruchomiliśmy punkt konsultacyjny. – uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.

A dzięki temu, że szpitalowi  teraz odpadnie utrzymywanie poradni- pieniądze, które były na nią przeznaczone-można  wyłożyć na uruchomienie innego punktu konsultacyjnego.

–  Bardzo poważnie rozważamy  uruchomienie endokrynologicznego punktu konsultacyjnego dla mieszkańców powiatu. Choroby tarczycy zdarzają się coraz częściej, a pacjentom na ogół  zostają wizyty  w prywatnych gabinetach. Mamy już specjalistę, z którym są prowadzone rozmowy i myślę, że dojdziemy do porozumienia.- twierdzi  prezes  szpitala.

Punkt endokrynologiczny miałby zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Rak dróg żółciowych – dlaczego o nim nie mówimy?

Pomimo coraz większej wiedzy onkologicznej są ciągle nowotwory, o których sporadycznie słyszeliśmy, a chorzy przez czas leczenia nie mają okazji spotkać podobnego…
PACJENTPoradnia

Nagłe zatrzymanie krążenia – co robić w krytycznej chwili

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Na temat przyczyn NZK,…
PACJENTPoradnia

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi

To temat 9. konferencji z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”, która odbyła się 30 listopada. Specjaliści Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu szukali odpowiedzi…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter