NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjePoradnia

W Olsztynie naczyniaki leczą laserami

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w kraju, w których powszechne zastosowanie mają nowoczesne lasery. Leczenie przy ich użyciu jest szybsze i skuteczniejsze niż dotychczasowymi metodami, a także bardziej komfortowe dla pacjentów. – Cieszymy się że dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia mogliśmy włączyć do codziennej praktyki szpitalnej nowoczesną aparaturę laserową i nowoczesne metody leczenia – mów dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Ponad 1,5 mln zł dotacji celowej z budżetu państwa otrzymał Szpital Dziecięcy w Olsztynie w ramach tzw. „specustawy” na zakup sprzętu medycznego na potrzeby:
Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej – zestaw laparoskopowy oraz trzy rodzaje urządzeń laserowych;
Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej – aparat usg i laser biostymulujący.

Zastosowanie laserów w leczeniu chorób jest coraz powszechniejsze. W naszym szpitalu dotychczas wykorzystywaliśmy lasery w okulistyce do leczenia retinopatii wcześniaczej oraz w rehabilitacji i w poradni chirurgicznej do leczenia powierzchownych zmian skórnych. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, wprowadziliśmy od 2018 r. nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Oddział Kliniczny Chirurgii i Urologii Dziecięcej wzbogacił się o: laser pulsacyjno-barwnikowy, laser neodymowo-yagowy i laser CO2.
– Podstawowym zastosowaniem lasera pulsacyjno-barwnikowego jest leczenie malformacji kapilarnych, potocznie nazywanymi „naczyniakami płaskimi”, które występują u około 2,8 proc. żywo urodzonych noworodków i nierzadko obejmują znaczne obszary ciała – mówi dr n. med. Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Dziecięcej i Urologii Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Występujące najczęściej na twarzy i szyi, naczyniaki stanowią widoczny defekt estetyczny. Leczenie polega na sesjach fotokoagulacji laserem, mających na celu wybiórcze zamknięcie patologicznie poszerzonych naczyń kapilarnych. Należy je powtarzać w 3-6 miesięcznych odstępach. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć niepożądanych skutków emocjonalnych, jak również jest uważane za bardziej skuteczne, co wynika między innymi z lepszej dostępności zmiany, jak i mniejszej powierzchni wymagającej terapii.

Laser pulsacyjno-barwnikowy znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych i bliznowców. Laser Nd-YAG służy do usuwania zmian patologicznych skóry, tkanki podskórnej, błon śluzowych np. anomalii naczyniowych. Z kolei laser CO2 przeznaczony jest do usuwania specyficznych zmian skóry i błon śluzowych, takich jak np. guzki, brodawki, ziarniniaki.

– Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych (podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment), zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe – dodaje dr n. med. Wojciech Choiński. – Małe dzieci, a także pacjenci z rozległymi zmianami w obrębie twarzy, zwłaszcza obejmującymi powieki, wymagają leczenia w znieczuleniu ogólnym dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa i komfortu oraz maksymalnego skrócenia całkowitego czasu leczenia.

Lekarze z oddziału chirurgii (doktor Bartosz Kotkowicz, doktor Józef Matel i dr n. med. Tomasz Janowicz) przeszli szkolenia w wiodących ośrodkach laseroterapii w Polsce. W miarę nabywania doświadczenia będziemy rozszerzali wskazania do laseroterapii. Kwalifikacje do leczenia laserowego zmian skórnych odbywają się w poradni chirurgicznej naszego szpitala.

Natomiast Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej otrzymał laser biostymulujący Low-Level Therapy (LLLT). Służy on do leczenia zapaleń i uszkodzeń błon śluzowych.
– Dolegliwości te bardzo często pojawiają się u pacjentów leczonym z powodu nowotworów – podkreśla dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Pod wpływem chemioterapii i radioterapii dochodzi do uszkodzenia błon śluzowych. A uszkodzone śluzówki są wrotami inwazji bakterii, które kolonizują jamę ustną. W efekcie może dojść do powikłań zapalnych, obniżających skuteczność leczenia i komfort życia. Przykładowo dziecko, które ma zmiany zapalne w jamie ustnej, nie jest w stanie przyjmować posiłków. Leczenie laserem pozwala nam wyleczyć takie dziecko znacznie szybciej, niż wcześniejszymi metodami.
Leczenie laserem polega na wprowadzeniu specjalnej końcówki urządzenia do jamy ustnej i skierowaniu wiązki światła na uszkodzoną tkankę. Taki zabieg przyspiesza gojenie zmian i redukuje bolesność.

 

Powiązane artykuły
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
LEKARZInnowacje

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) a uszkodzenie wątroby

Międzynarodowe badanie wykazało, że osoby żyjące z chorobą neurodegeneracyjną rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) są bardziej narażone na rozwój stłuszczenia wątroby, co sugeruje,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter