Nieleczona tarczyca u dzieci może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu, wzrost, dojrzewanie i ogólnie rozumiane zdrowie.
Jak wynika ze światowych danych epidemiologicznych, wrodzona niedoczynność tarczycy zdarza się raz na 2-4 tys. przypadków, nadczynność tarczycy występuje u ośmiu z każdego miliona dzieci poniżej 15. roku życia i raz na milion dzieci w wieku poniżej czterech lat. Najczęstsza przyczyna nabytej niedoczynności tarczycy u najmłodszych tzw. choroba Hashimoto występuje u 1 – 2 proc. młodzieży na całym świecie.
Tarczyca odgrywa istotną rolę w regulowaniu dziecięcego metabolizmu i odpowiada za produkcję hormonów, które zapewniają poszczególnym organom możliwość właściwego funkcjonowania. Wspiera takie witalne funkcje organizmu jak oddychanie, krążenie i trawienie. W przypadku zaburzeń konsekwencje są bardzo poważne.
Mimo że zaburzenia tarczycy u dzieci nie należą do najczęściej spotykanych schorzeń, to niezwykle ważna jest umiejętność dostrzegania ich objawów i skutków. W przypadku dzieci wczesna diagnoza może powodować diametralną różnicę w efektach terapii.
„Wcześnie wykryte zaburzenia pracy tarczycy mogą z powodzeniem być leczone i przy odpowiedniej terapii utrzymane pod kontrolą, pozwalając dzieciom na normalne, zdrowe życie – mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie. – Warto ponadto pamiętać, że problemy z tarczycą w czasie ciąży mogą zaburzać rozwój płodu, jak również doprowadzić do poważnych powikłań. Przykładowo, nieleczona nadczynność tarczycy u ciężarnej może spowodować wrodzoną niedoczynność tarczycy u dziecka” – dodaje internista.
Patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne.