NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Analiza danych medycznych kluczem do poprawy jakości leczenia

MedStream Designer to innowacyjne rozwiązanie wspomagające analizę danych zgromadzonych w systemach szpitalnych. Jest ono w pełni zintegrowane z systemem szpitalnym i pozwala tworzyć dowolne kryteria wyszukiwania przy pomocy inteligentnie zaprojektowanego interfejsu graficznego.

System MedStream Designer to projekt zrealizowany  przez Transition Technologies, przy współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz Centrum Onkologii – Instytutem M. C. Skłodowskiej dzięki wsparciu finansowemu NCBiR.

Wyszukiwanie pacjentów na podstawie historii leczenia

Unikalną funkcją platformy MedStream Designer (MSD) jest możliwość wyszukiwania pacjentów na podstawie historii leczenia. MSD automatycznie konwertuje graficzną sekwencję występujących po sobie elementów skojarzonych z leczeniem, na odpowiednie zapytania do bazy danych systemu szpitalnego i zwraca w wyniku podgrupę pacjentów spełniających określone warunki. Uwzględnienie relacji przyczynowo-skutkowych między zdarzeniami w scenariuszu leczenia, stanowi innowacyjne podejście do wyszukiwania danych na podstawie elektronicznego rekordu pacjenta. Intuicyjny interfejs aplikacji pozwala na wyselekcjonowanie poszukiwanej kohorty pacjentów bazując na zdarzeniach medycznych niezależnie od znajomości technik bazodanowych.

Przedefiniowane słowniki z wartościami do wyszukiwania zgodne są m.in. z kodowaniem ICD10, ICD9, ICD-03. Analiza danych polega na wyszukiwaniu wzorców leczenia lub podobnego przebiegu choroby.„Nasze rozwiązanie MedStream Designer pozwala na łatwe zarządzanie danymi medycznymi na poziomie dużych zbiorów danych. Umożliwia to analizowanie ścieżek leczenia, skuteczności terapii, profilaktyki w zakresie efektywności i skuteczności szczepień, czy wsparcia w analizie danych z badań przesiewowych, a jest to możliwe nawet dla całej populacji. Narzędzie jest całkowicie integrowalne z systemami szpitalnymi i umożliwia tworzenie dowolnych kryteriów wyszukiwania dzięki prostemu interfejsowi graficznemu” – mówi Piotr Pecko, dyrektor rozwoju biznesu w Transition Technologies.

Diagnozy, recepty, wyniki laboratoryjne, notatki lekarskie – takie dane i jeszcze więcej trafia już do systemów informatycznych poszczególnych szpitali. Dzięki rozwiązaniu MedStream Designer, personel i urzędnicy związani z ochroną zdrowia mogą mieć dostęp do dowolnych analiz danych medycznych, których potrzebują. Tworzone raporty mogą uwzględniać zarówno stronę kosztową opieki zdrowotnej, o którą rozbijają się niedobory w ochronie zdrowia w Polsce, jak również optymalne ścieżki leczenia gwarantujące lekarzom najlepsze i bezpieczne efekty rekonwalescencji pacjentów. Rozwiązanie klasy Medical Intelligence stanowi także optymalne narzędzie w planowaniu i analizowaniu leczenia obywateli.

Korzyści dla administracji placówki

Możliwość monitorowania jakości leczenia – MSD umożliwia definiowanie i monitorowanie wskaźników jakości leczenia przy pomocy prostego interfejsu.

Zmniejszenie kosztu analiz dużych zbiorów danych – kompleksowe raporty dostępne w każdej chwili w ciągu kilku minut, tworzone przy pomocy jednego prostego w obsłudze narzędzia.

Zwiększenie możliwości wykorzystania systemu HIS – nie tylko jako archiwum danych i baza do raportowania okresowego, lecz również jako źródło informacji do określenia kosztów leczenia i ustalenia polityki szpitala.

Korzyści dla personelu medycznego

Poprawa jakości leczenia poprzez możliwość wyszukiwania najlepszych wzorców leczenia i przeprowadzania analiz porównawczych obejmujących pełen zakres danych z systemu szpitalnego HIS.

Wsparcie projektów badawczych i prac naukowych – MSD znacznie skraca czas analiz, ułatwiając prowadzenie badań retrospektywnych na dużych zbiorach danych.

Wzrost kompetencji – dzięki MSD lekarze mogą korzystać ze wzajemnego doświadczenia i wiedzy. Schematy postępowania, nietypowe przypadki, notatki lekarskie są dostępne za pomocą kilku kliknięć dla każdego.

Korzyści dla firm typu CRO

Wstępny przegląd pacjentów – z pomocą MSD możemy szybko oszacować potencjał kandydatów do badań klinicznych.

Szybka i dokładna selekcja pacjentów – dzięki MSD możemy w prosty i szybki sposób zidentyfikować kohortę pacjentów spełniającą kryteria włączenia/wyłączenia.

Społeczeństwo już teraz jest gigantycznym zbiorem danych medycznych. Dzięki technologii już dziś można z tych danych wyjąć dowolną informację o najskuteczniejszych metodach leczenia. Dostępna jest też analiza ścieżki finansowania i wielkości środków finansowych potrzebnych do obsługi zdarzeń medycznych na poziomie makro, która jest niezbędna do podniesienia poziomu efektywności ochrony zdrowia. Zwrot z inwestycji to zwiększenie szans na zdrowsze życie społeczeństwa, takie najwyższej jakości i… tańsze – mówi Konrad Świrski, prezes zarządu Transition Technologies.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstanie Centrum Naukowo-Szkoleniowe Opieki Senioralnej

Polska zdecydowanie odstaje od największych krajów Europy i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o zapewnienie dostępność w stacjonarnych domach opieki. To, co planuje…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter