NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Nowe spojrzenie na pacjenta

Interna to w dzisiejszym rozumieniu inaczej: kardio-nefro-diabeto-logia rodzinna. U pacjenta z cukrzycą musimy zwracać uwagę na parametry nerkowe i kardiologiczne. U chorych z niewydolnością serca – brać pod uwagę stan nerek. U pacjentów z przewlekłą chorobą nerek – uwzględniać zagadnienia z pogranicza innych dziedzin medycyny. O nowym spojrzeniu na współczesnego pacjenta podczas tegorocznej Konferencji AZ Summit 2022 mówili w Warszawie specjaliści medycyny rodzinnej, kardiologii, nefrologii i diabetologii.

Schorzenia współistniejące – nowa rzeczywistość

Specjaliści zgromadzeni na tegorocznej Konferencji AZ Summit 2022 zwracali uwagę, że w obecnych realiach klinicznych nie może być mowy wyłącznie o terapii jednego określonego schorzenia, na przykład cukrzycy.

– Jako diabetolodzy po prostu musimy myśleć dziś o naszych pacjentach szerzej niż jeszcze do niedawna. Nie możemy skupiać się wyłącznie na „leczeniu cukrzycy”. Nasi chorzy coraz częściej uskarżają się także na inne dolegliwości; fizyczne i psychiczne. Co więcej, z uwagi na swoje schorzenie przewlekłe są bardziej narażeni na wystąpienie istotnych powikłań: w tym kardiologicznych (rozwój niewydolności serca) czy nefrologicznych (Przewlekła Choroba Nerek). Te aspekty także wymagają uwagi i nierzadko terapii, a nakierowane na poszczególne schorzenia profilaktyka i leczenie muszą uwzględniać potencjalne interakcje z innymi stosowanymi metodami. Czy istnieje terapia uniwersalna, możliwa do zastosowania z myślą o ochronie jednocześnie kilku kluczowych układów organizmu naszego pacjenta? Do niedawna twierdzilibyśmy jeszcze, że nie, ale doniesienia naukowe i praktyka kliniczna ostatnich lat pokazują, że spójna i skoordynowana strategia lecznicza w tym zakresie jest jak najbardziej możliwa. Tym przełomem okazały się flozyny – mówiła dr hab. Beata Mrozikiewicz-Rakowska z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasz wspólny pacjent

– Kardiolog, diabetolog, nefrolog – jako specjaliści różnych dziedzin medycyny opiekujący się jednym chorym patrzymy na niego jako na naszego wspólnego pacjenta. Wszystkim nam zależy, żeby żył on dłużej i bardziej komfortowo. W zakresie kardiologii, w obszarze leczenia niewydolności serca, cele naszej terapii to przede wszystkim: redukcja ryzyka zgonu, redukcja hospitalizacji i powikłań nerkowych. Ostatnie zagadnienie jest bardzo ważne, ponieważ aż 50 proc. pacjentów z niewydolnością serca rozwija Przewlekłą Chorobę Nerek – schorzenie poważne i o trudnym rokowaniu. Pojawienie się terapii inhibitorami SGLT2 – flozynami – cieszy nas wszystkich, specjalistów różnych dziedzin medycyny, w równie wysokim stopniu, ponieważ te cząsteczki wykazują efektywne działanie w każdym z omawianych obszarów: są skuteczne w terapii cukrzycy, niewydolności serca, mają potwierdzone działanie nefroprotekcyjne. Dowodem bezpieczeństwa i skuteczności tej terapii są odzwierciedlone w wytycznych naukowych wskazania do jej stosowania (terapia dapagliflozyną uzyskała przykładowo rejestrację we wszystkich trzech wymienionych wskazaniach: cukrzyca, niewydolność serca i przewlekła choroba nerek). Przełomem w polskiej praktyce klinicznej jest niewątpliwie rozszerzenie refundacji flozyn, które były refundowane w cukrzycy, a od maja 2022 roku są refundowane także we wskazaniu: niewydolność serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory. Niezwykle cieszy, że Ministerstwo Zdrowia wsłuchuje się w głos środowiska medycznego: zapowiedziana została refundacja flozyn także w Przewlekłej Chorobie Nerek! – podkreśliła prof. Jadwiga Nessler, kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum UJ.

Leczmy szybko, bo możemy… nie zdążyć!

Rolę wdrażania innowacyjnych, działających szybko i efektywnie terapii w zakresie leczenia cukrzycy, niewydolności serca i Przewlekłej Choroby Nerek podkreślali zgodnie specjaliści wszystkich dyscyplin medycyny.

– Powiem może dosadnie, ale jak najbardziej prawdziwie: nie straszmy naszych pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek dializami. Część z nich i tak ich nie doczeka… – mówił prof. Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. Specjalista zwracał uwagę, że aż 95 proc. chorych z PChN nie wie o swojej chorobie, ponieważ schorzenie nie zostaje wykryte. Tymczasem regularne kierowanie pacjentów na badanie ogólne moczu, z oznaczeniem: kreatyniny, albuminurii i e-GFR jest łatwym, prostym sposobem na wczesne wykrycie i skuteczne zapobieganie rozwojowi niewydolności nerek do postaci zaawansowanej.

Specjaliści zgromadzeni na Konferencji AZ Scientific Summit podkreślali, że pierwszy krok do lepszej ochrony życia i stanu pacjentów to bardziej interdyscyplinarne podejście do swoich specjalizacji.

– Nie możemy się rozgrzeszać: jestem przecież diabetologiem/ kardiologiem, więc dlaczego mam się koncentrować na parametrach nerkowych? Pilnujmy się wzajemnie, miejmy na uwadze wszystkie układy organizmu naszego wspólnego pacjenta, nie tylko „nasz własny” – podkreślała prof. Beata Naumnik, kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

W panelu dyskusyjnym specjaliści poproszeni o wskazanie najważniejszych postulatów kierowanych do swoich kolegów tej samej specjalizacji i specjalistów innych dziedzin medycyny zaapelowali:

  • Nie czekajmy na POZ! – jako kardiolodzy, diabetolodzy, nefrolodzy nie oglądajmy się na lekarzy rodzinnych, by zlecili naszemu pacjentowi określone badania. Róbmy to, kiedy trzeba, sami – prof. Beata Naumnik (nefrolog);
  • Często monitorujmy parametry wydolności nerek! – wcześnie wykryta Przewlekła Choroba Nerek, stanowiąca istotne powikłanie cukrzycy, może być efektywnie leczona. Niewykryta naraża pacjenta na rozwój schorzenia do zaawansowanej postaci; na dializy i przedwczesny zgon – dr hab. Beata Mrozikiewicz-Rakowska (diabetolog);
  • Wcześnie włączajmy leki poprawiające stan pacjentów z niewydolnością serca i o działaniu nefroprotekcyjnym! – z flozynami (słusznie) wiążemy wielkie nadzieje na szybką poprawę stanu i poprawę rokowania pacjentów z wielochorobowością. Najlepsze leki nie pomogą jednak właściwie, jeśli będą włączane za późno. W skrajnych przypadkach możemy nie zdążyć ocalić życia naszym chorym. Nie czekajmy z wdrożeniem innowacyjnej, skutecznej terapii – prof. Jadwiga Nessler (kardiolog);
  • Stawiajmy na terapię organoprotekcyjną! – pamiętajmy, że różne narządy często chorują razem. W procesie leczenia najczęściej jest tak, że to, co dobre dla serca, jest dobre dla nerek – i odwrotnie. Stawiajmy na szeroko i korzystnie, szybko i długotrwale działające terapie. Współczesna interna to w dzisiejszym rozumieniu inaczej: kardio-nefro-diabeto-logia rodzinna – prof. Ryszard Gellert (nefrolog);
  • Edukujmy naszych pacjentów! Nasi pacjenci coraz częściej chcą aktywnie współuczestniczyć w procesie swojego leczenia. Pokazujmy im różne ścieżki, perspektywy, wspierajmy w modyfikacji stylu życia, traktujmy po partnersku – dr hab. Małgorzata Koziarska-Rościszewska (lekarz rodzinny).

Konferencja AZ Scientific Summit 2022 odbyła się w dniach 27-28 maja w Warszawie pod hasłem: „SGLT2i – nowy rozdział przyszłości medycyny”. Organizatorem cyklicznego wydarzenia edukacyjnego jest AstraZeneca.

Powiązane artykuły
LEKARZSystem

Optometrysta od 26 marca zawodem medycznym

To dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, dla których uregulowane prawnie wymagania wobec optometrystów oznaczają większe bezpieczeństwo i pewność, że trafią na…
LEKARZSystem

2 na 3 Polaków nie wie, co robić w sytuacji zagrożenia

Dokumenty, lekarstwa, pieniądze, prowiant i telefon – właśnie to Polacy zabraliby ze sobą podczas szybkiej ewakuacji. Z kolei większość badanych otwarcie przyznaje,…
AktualnościSystem

Realizacja e-recept rocznych od 1 marca 2024 na nowych zasadach

Obowiązek wyliczania ilości wydawanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego zostanie przeniesiony z osoby realizującej receptę na system informatyczny. Do tej pory…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *